چند سالی هست که دیگه اینترنت جزء جدایی‌ناپذیر زندگی ما شده، و ساعت‌های زیادی در روز و شب را پای انواع وسیله‌های الکترونیک، کامپیوتر، لپ‌تاپ، و گوشی موبایل و غیره سر می‌کنیم. ما به لطف اینترنت کار می‌کنیم، تفریح می‌کنیم، با هم ارتباط برقرار می‌کنیم، خرید و فروش انجام میدیم و در یک کلام، زندگی می‌کنیم.

بیشتر کارهایی که با اینترنت انجام میدیم به نوعی با محتوا سروکار دارند، حالا فرقی هم نداره به هر حال اسمش محتوا است، محتوای متنی و نوشتاری، محتوای شنیداری و صوتی، محتوای تصویری یا بصری (فیلم و عکس و ...). همه این انواع محتوای دیجیتال را کسی تولید نکرده جز خودمان.

وقتی سایت "تازه‌های بیان" را راه‌اندازی کردم یک جرقه ناگهانی باعث شد که شروع کنم به معرفی وبلاگ‌ها. قرار گرفتن در این مسیر باعث شد تا دنبال وبلاگ‌های خوب باشم. وبلاگ‌های زیادی را هر روز می‌خونم و بررسی می‌کنم. چند وقتی هست دنبال وبلاگ‌هایی هستم که محتوای انگلیسی تولید می‌کنند. اما هنوز موفق نشدم وبلاگ‌های زیادی را پیدا کنم.

از طرفی بعد از چند سال تجربه کار با محتوای نوشتاری علمی و غیرعلمی به این نتیجه رسیدم که ما نیاز داریم به زبان‌های مختلف محتوا تولید کنیم. متاسفانه رسانه‌های اون ور آبی تصویر ناخوشایندی از ایران را برای مردم سایر کشورها ساختند و می‌سازند. البته نمی‌خوام راجع به قدرت رسانه‌ای آنها صحبت کنم در اینجا چون که بحثش مفصله. با این وجود، تولید محتوا به زبان‌های دیگه برای معرفی کشورمون به واقع ضرورت بالایی داره.

به همین‌خاطر از طرف سایت تازه‌های بیان چالشی را ایجاد کردیم برای تولید محتوا به زبان‌های چندگانه! آن هم یک چالش بزرگ و دائمی...

بله درسته؛ چالش تولید محتوا به چند زبان! بیایید به چند زبان محتوا تولید کنیم و راجع به ایران بگیم و خوبی‌های ایران و هر موضوعی دیگه‌ای که مناسب باشه...

چه‌طور به این چالش بپیوندیم؟

1 - می‌دونم کار راحتی نیست؛ اما این را هم می‌دونم که خیلی از ما وبلاگ‌نویسان به بیش از یک زبان آشنایی داریم. پس تمام یا بخشی از محتوای وبلاگمون را به چند زبان یا حداقل به دو زبان تولید کنیم. فرقی نداره به چه زبان‌هایی مطلب می‌نویسید، انگلیسی، عربی، فرانسه، اسپانیانی، آلمانی، ایتالیایی، ترکی، و صد البته زبان‌های اقوام ایرانی آذربایجانی و کردی و حتی گویش‌های محلی فارسی.

2- بعد از نوشتن و پست کردن هر مطلب یا متنی به چند زبان لینک مطلب را در پایین همین صفحه معرفی کنید.

3- اگر وبلاگ‌هایی سراغ دارید که به چند زبان مطلب و محتوای نوشتاری تولید می‌کند به خصوص اگر محتوای انگلیسی دارند آن وبلاگ‌های چند زبانه را به ما معرفی کنید تا در همین صفحه فهرست کنیم.

4- این چالش را اگر می‌پسندید، در وبلاگ خودتان یا در محیط‌های مختلف مثل شبکه‌های اجتماعی لینک چالش تولید محتوا به چند زبان را منتشر کنید.

فراموش نکنید به عنوان یک نویسنده چه قدر خوب میشه اگر افرادی به زبان‌های دیگر هم نوشته‌های ما را بخونن.

پس شما هم چالش تولید محتوا به چند زبان را امتحان کنید.

این متن توسط تیم تولید محتوای وبلاگ "تازه‌های بیان" تهیه و منتشر شده است. هنگام بازنشر این مطلب، ما را نیز مطلع کنید.